30 Mart 2012 Cuma

Pamuk Prenses Vol.1


Hollywood'un bir yarış halinde olduğunun göstergesini, bu sene vizyona girecek olan iki Pamuk Prenses filminden bir kez daha anlıyoruz. Bunların ilki başrolde Julia Roberts ve Lily Collins'in olduğu mizahi bir uyarlama olan Pamuk Prenses'in Maceraları / Mirror Mirror, diğeri ise Charlize Theron'lu ve son yılların en gözde genç oyuncularından Kristen Stewart'lı epik bir drama, Pamuk Prenses ve Avcı / Snow White and the Huntsman. İki ay arayla vizyona girecek olan Pamuk Prenses filmlerinden ilki, Julia Roberts'lı olan, 30 Mart cuma günü gösterimine Türkçe dublajlı ve altyazılı seçenekleri ile başladı. Julia Roberts'ı özlediğimiz bir dönemde başrol olarak karşımıza çıkınca da bu filmi kaçırmak olmazdı.
                    
Öncelikle filmin farklı bir Pamuk Prenses uyarlaması olduğunun altını çizmek isterim.
Bildiğimiz hikayeye çok ilginç detaylar ilave edildiği bir gerçek. Hatta bazı orjinal kısımların çıkarılması ve değiştirilmesi, kimi yerlerde çok iyi olduğunu düşündürürken, bazı yerlerde de negatif etkiler yarattı. Konuyu bilmeyen yoktur; Pamuk Prenses ve üvey annesi, kötü kalpli kraliçenin mücadelesi en klasik hikayelerdendir. Disney'in 1937 yapımı, Oscar adayı klasik animasyonu Pamuk Prenses ve Yedi Cüceler'den tutunda, Zeynep Değirmencioğlu'nun Pamuk Prensesi oynadığı yerli versiyonlarına kadar bir çok kez de beyazperdeye uyarlanmıştır. Bu sefer karşımızda senaryo olarak çok farklı bir film var. Temelde çıkış noktası ve ilerleyişi aynı konu üzerinden daha değişik bir hikaye ile de olsa, kesinlikle yenilikçi bir duruş olduğu ortada. Klasik Grimm Kardeşler'in hikayesine bir saygı duruşunda bulunan senaryo (Hatta filmdeki cücelerden birinin ismini Grimm olarak  vermişler.) içerdiği fantastik öğelere mizahı katarak dramdan çok komediye göz kırpıyor. 
                     
Filmin yönetmeni, fantastik öğeleri sevdiğini geçen Kasım vizyona giren Ölümsüzler / Immortals filmi ile ortaya koyan ve seyirciye sadece görsel şölen sunan Tarsem Singh. Filmin yönetmenini tanımayan bir kişi, filmin finalindeki Hint müziği ezgili İngilizce şarkıdan sonra kesinlikle Hintli birinin elinden çıktığını anlayacaktır ki bize izlerken çok tuhaf geldi.
                   
Filmi tamamen Julia Roberts'ın sırtlandığını belirtmek lazım. Zaten kendisi başarılı bir oyunculuk sergiliyor, bir kez daha. Kostümleri, mimikleri, o enteresan büyüleri ile başarılı ve komik bir kötü kalpli kraliçe profili çiziyor. Kötü kalpli kraliçe ama o kadar ustaca oynuyor ki izlerken Julia Roberts'tan nefret etmek ne mümkün. O kaşları ile Pamuk Prenses'ten çok köylü güzeline benzeyen nam-ı değer Snow White'a, kısaca Pamuk'a, Lily Collins hayat veriyor. Sandra Bullock'un Oscar aldığı The Blind Side'da evin kızını oynayan, geçen sezon Taylor Lautner ile başrole doğru kayan genç yıldız, daha büyük rollere göz kırpıyor bu filmdeki performansı ile. Yan karakterlerdeki Nathan Lane ve yeni isimleri / karakterleri ile yedi cücelerde filmi sürükleyen diğer unsurlar. Hepsi de gayet başarılılar. Film boyunca kahkahaya sokamıyorlar seyirciyi ama kıkır kıkır anlık saçmalıklara güldürüyorlar. Saçmalıklar da bir boyuttan sonra sıkıcı olmaya başlıyor. 
                  
Filmin kostümleri de kendisi kadar fantastik. Özellikle Julia Roberts'ın giydikleri ve balo sahnesindeki 'hayvan' temalı kostümler hem göz dolduruyor hem de seyirciyi eğlendiriyor. Prensin genelde iç donu ile beyazperde de arz-ı endam ettiğini atlamadan filmin kostüm çalışmalarının başarılı ve komik olduğunun da altını çizmek isterim. Finaldeki hediye paketi gibi olan kostümü sanki Yalan Dünya'da, nişan sahnesinde, Servet Teyze'nin üstünde görmüştüm.
                 
Kuklaların olduğu sahnelerin hafif aksiyon içeriği, 'Ayna ayna söyle bana' kısmında yaratılan geçiş ve kırmızı elma olayının daha farklı bir şekilde seyirciye sunulması, filmin içindeki orjinal kısımlardan bazıları. Bu filmde elma ısırdıktan sonra uyuyan ve prensinin öpücüğünü bekleyen bir Pamuk Prenses yok. Bunun aksine, prensini büyüden kurtarmak için ilk öpücüğünü veren Pamuk Prenses, daha güçlü, daha baskın bir savaşçı karaktere bürünüyor. Liderlik özelliği ön plana çıkarılıyor ve prensten bile daha güçlü olabiliyor kimi zaman. Hatta beraber sırt sırta verip düşmanlarına karşı kılıç sallıyorlar.  
                  
Kısaca, farklı bir Pamuk Prenses uyarlaması var önümüzde. Ama yarattığı atmosfere ve filmin bütününe bakacak olursak filmin çok iyi olmadığı söyleyebilirim. Biraz da beklenti ile alakalı olarak bir nebzede olsa hayal kırıklığı yaşadım.  
                  
Sonuç olarak yetişkinlere de hitap etmeye çalışan ama arada kalmış bir çocuk filmi Pamuk Prenses'in Maceraları. İzlemeye değer belki ama çok fazla bir şey beklememek lazım. Yine de Julia Roberts 10 numara.. (6.5/10)


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder