11 Haziran 2014 Çarşamba

Angelina Jolie, Malefiz


Daha çekim aşamasındayken merakla beklediğim ve başrolünde Angelina Jolie'nin oynadığı Malefiz / Maleficent, tüm dünyada vizyona girdi. 3 boyutlu seçeneği de mevcut olan film, Uyuyan Güzel masalına 'kötü büyücü' Malefiz'in açısından yeni (ve farklı) bir yorum katıyor.

Disney gerek animasyonlarda olsun gerekse normal filmlerinde, masallardan yola çıkarak yeni hikayeler sunmayı adet edindi. Rapunzeli, Tangled / Karmakarışık ismi ile, Karlar Kraliçesi'ni Frozen / Karlar Ülkesi olarak izledik. Hepsi başlı başına yeni birer hikaye barındırıyordu. Alışık olduğumuz masalların izinde ama tamamen yeni bir içerik... Hepsi de birbirinden başarılıydı. Ki Disney yapar da ne kadar kötü olabilirdi? Nitekim Malefiz'de böyle bir beklenti oluşturmuştu bende. Yalnız yine bir Uyuyan Güzel hikayesi izleyeceğimi düşünürken, masal benim için yeni bir boyut. Sürprizleri bozmamak adına hikayeye pek değinmek istemiyorum ama bu filmi izledikten sonra diğer tüm masallara da karşı bakış açınız değişebilir. 


Gelelim Angelina Jolie'ye... Kendisi için sinemanın kraliçesi demek yanlış olmaz. Her ne kadar oyunculuk anlamında sevilmesede ben bu konuda çok daha farklı düşünüyorum. Daha önce Oscar'a 2 kere aday olmuş ve birinde kazanmış bir oyuncu ne kadar kötü olabilir? Belki o soğuk duruşunu her role ister istemez taşıyor diyebiliriz ama, tamamen şahsi fikrim olarak, Angelina Jolie'yi başarılı buluyor ve oyunculuğunu beğeniyorum. Aksiyon filmlerine çok yakışıyor ama Changeling gibi (Oscar adayı olduğu film) bir dramanın da altından kalkabiliyor. Oyuncu dediğin her rolün altından ustaca kalkabilir ama Angelina Jolie'nin bir komedi performansına yakışacağını düşünmüyorum. Ama yine de kendini izlettiriyor mu? Evet.. Yönetmen olarak da tek bir filme imza atmış olsada bu işin de üstesinden başarıyla geldi diyebilirim. Kısaca; bu filmde Angeline Jolie kötülüğü ve iyiliği çok iyi yansıtıyor perdeye. Rolünün hakkını veriyor ve izleyiciye tüm duyguları hissettirebiliyor.

Malefiz bir Disney filmi. Başrolde de Uyuyan Güzel'in 'kötü cadısı' olunca filmin biraz karanlık öğeler barındırması da normal geliyor. Ama teknik anlamda çok başarılı. 3 boyutlu izlerseniz eğer o atmosferi daha fazla hissedebiliyorsunuz. Bu anlamda filmin benden geçer puan aldığını söyleyebilirim. Kurgusu, planları hatasız. Çünkü hikayeye o kadar kaptırıyorsunuzki kendinizi kusurları ister istemez göremiyorsunuz. İtici 3 peri teyzeye rağmen...

Bu filmi izlemenizi, hatta 3 boyutlu olarak tercih etmenizi öneririm. Baştan sona izleyicisini içine çeken hikayesi ile keyifli ve dokunaklı bir seyirlik sunuyor Malefiz. Beklentiyi fazla yüksek tutmadan, masalları ve fantastik içerikleri seviyorsanız bu filmin vaadini yerine getiriyor. Sinemada izlemeye değer...    (8/10)

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder